استادی از شاگردان خود پرسید : دو مرد پیش من می آیند . یکی تمیز ودیگری کثیف من به آن ها پیشنهاد می کنم حمام کنند. شما فکر می کنید ، کدام یک این کار را انجام دهند ؟

شاگردان جواب دادند : خوب مسلما کثیفه ! استاد گفت : نه ، تمیزه. چون او به حمام کردن عادت کرده و کثیفه قدر آن را نمی داند.پس چه کسی حمام می کند ؟
حالا شاگردان می گویند : تمیزه !
استاد جواب داد : نه ، کثیفه ، چون او به حمام احتیاج دارد.

باز پرسید : خوب ، پس کدامیک از مهمانان من حمام می کنند ؟
یک بار دیگر شاگردها گفتند : کثیفه !
استاد گفت : اما نه ، البته که هر دو ! تمیزه به حمام عادت دارد وکثیفه به حمام احتیاج دارد.خوب بالاخره کی حمام می گیرد ؟
بچه ها با سر درگمی جواب دادند : هر دو !
استاد این بار توضیح می دهد : نه ، هیچ کدام ! چون کثیفه به حمام عادت ندارد و تمیزه هم نیازی به حمام کردن ندارد!
شاگردان با اعتراض گفتند : بله درسته ، ولی ما چطور می توانیم تشخیص دهیم ؟
هر بار شما یک چیزی را می گویید و هر دفعه هم پاسخ به نظر منطقی است
استاد در پاسخ گفت :خودتان میگویید به نظر منطقی است ،یک گنجشک را هم اگر رنگ کنید به نظر میرسد که یک قناری است !
این ها که شما ها گفتید همگی به نظر منطقی هستند ولی این ها تنها احتمالاتی هستند که شما ها نسبت به یک موضوع بیان کرده اید و ممکن است روی دهند یا ندهند و این دیگر بسته به آن افراد دارد که خودشان بخواهند به حمام بروند یا نه !
نکته ای که من در این کلاس درس میخواهم به شما بیاموزم این است که :

هر احتمالی ممکن است منطقی باشد ولی هیچ منطقی احتمال نیست؟!

داستانی

همه را مثل خودمان میبینیم

داستان پندآموز دهقان و ارباب

داستان پند آموز پهلوان تختی

داستان زیبا و شیرین و پند آموز منطق و احتمال!

داستان چوپان دروغگو (داستان جدید)

داستان کوتاه زرنگی

حمام ,، ,ها ,کثیفه ,استاد ,یک ,به حمام ,نه ، ,به نظر ,نظر منطقی ,حمام می

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

اهل دل گنبد کاووس zhr201201 تحته سیاه MohammadReza Roohafza neda3d مطالب اینترنتی اوضاع دین در زمان جاهلیت مجله فدک کوثر رندبیت - طراحی سایت در تبریز خرید اینترنتی